Pozor na úrazy. Stačí zlý krok a nič nebude ako predtým!

Tlačitko pomoci a záchrany

FacebookLinkedIn

Pozor na úrazy. Stačí zlý krok a nič nebude ako predtým!

Úrazy sú síce nebezpečné pre každého človeka, najzraniteľnejšou skupinou sú však seniori. Kým napríklad malé dieťa spadne za deň nespočetnekrát, a ani si to nevšimne, penzistom môže jedno navonok nevinné podvrtnutie členka od základov zmeniť doterajší život. V tomto prípade platí priama úmera – čím vyšší vek, tým väčšie nebezpečenstvo.

Organizmus starých ľudí totiž už nie je schopný rýchlo regenerovať, ťažšie znášajú bolesť, majú slabšie kosti, slabšie srdcia, ktoré ťažšie znášajú operáciu, prípadne majú iné zdravotné komplikácie. A preto to, čo malé dieťa alebo aj bežný dospelý človek prekoná za niekoľko dní či týždňov, senior nemusí vôbec.

Kým mladým ľuďom sa pri páde či zakopnutí vytvorí modrina, senior si môže privodiť ťažkú zlomeninu. Na to sa potom nabaľujú ďalšie komplikácie, čo môže mať až fatálne dôsledky. Nebezpečné je preto každé pošmyknutie, každý pád.

„Úrazy sú vysokým rizikom u starších ľudí nad 65 rokov pre ich fyzické obmedzenia v pohyblivosti, ktoré majú často aj invalidizujúce dôsledky so zníženou kvalitou života. Následky môžu byť až fatálne,“ konštatuje aj Národné centrum zdravotníckych informácií vo svojej správe o úrazovosti za uplynulý rok.

Potešujúcou správou je, že dopredu ide aj medicína. Kým napríklad v roku 2011 v prípade zlomeniny stehennej kosti do mesiaca zomrela viac než desatina postihnutých ľudí nad 60 rokov, vlani to boli štyri percentá. Ale opäť – úraz neprežili najmä starí ľudia, nad 80 rokov. Tvorili takmer tri štvrtiny zosnulých.

Úrazom je lepšie predchádzať než ich liečiť, preto pre seniorov platí ešte viac než na ostatných – dávajte na seba pozor a majte poruke neustále signalizačný náramok alebo minimálne telefón.

Je všeobecne známe, že v prípade mnohých zdravotných komplikácií seniora je potrebné konať ihneď, je potrebná okamžitá intervencia.

Čím je čas poskytnutia adekvátnej pomoci kratší, a to hovoríme o minútach, tým viac sa minimalizujú možnosti neskorších trvalých následkov, dlhodobej hospitalizácie alebo dokonca úmrtia. Včasným poskytnutím pomoci dokážeme mnohokrát zabrániť tomu najhoršiemu.

Niekoľko rád, ako sa vyhnúť úrazu

 • nechodievať von za zlého počasia, zvlášť nie v zime počas poľadovice
 • poznať svoje možnosti a nepreceňovať sa
 • nechodievať na dlhé prechádzky, ak je to možné, ísť radšej vo dvojici
 • dávať pozor aj pri premiestňovaní sa po byte – ak máte problémy s kĺbami alebo rovnováhou, vstávajte pomaličky, prichytávajte sa nábytku, prípadne používajte paličku alebo chodítko

 

 • Tágy: pád, pomoc, úraz, záchrana

Blog

Mohlo by vás zaujímať

Všetky novinky zo sveta Santea na jednom mieste

 • 18. marca 2021

  Keď sa neviete dovolať…

  Môj otec mal vred predkolenia. Občas mu ale praskla cieva v rane a vzhľadom na to, že bral aj lieky na riedenie krvi, bolo dosť...

 • 18. februára 2021

  Len chvíľka nepozornosti

  Každý človek, ktorý ešte má rodičov je šťastný. Raz ale príde čas, keď je potrebné prevziať za rodičov zodpovednosť, začať im pomáhať a vedieť  sa v prípade...

FacebookLinkedIn